Friday, October 22, 2010

Ülesanne: Internetisuhtlus

Kuuenda nädala ülesandeks on kirjeldada üht virtuaalkogukonda ja sealseid inimsuhteid.
Kuna Orkut, Facebook, MSN ja Skype on kõige populaarsemad suhtlusportaalid üldse ja neist on palju räägitud, siis otsustasin kirjeldada hoopis midagi muud. Leidsin sellise huvitava suhtluskeskkonna nagu www.feim.ee. Sellest suhtlusportaalis ma midagi kuulnud pole ja seetõttu oleks ka endal huvitav midagi uut teada saada - see on ka põhjus, miks Feimi valisin. Kuna pole seda ise kunagi kasutanud, siis tegin omale sinna ajutise konto, et uurida lähemalt sealset "elu".
Lugedes tudengite 2009.aastal tehtud kirjeldusi/analüüse, leidsin hea variandi, kuidas enda oma teha. Aluseks võtsin Irina tehtud töö tema blogist, mis kannab nime Ülesanne 6. Orkut.
www.feim.ee kirjeldus:

Identiteet - feimi keskkonnas saab iga uus liituja vaida omale kasutajanime, mis ei tohi kattuda juba olemasolevaga. Oma identiteeti muuta/kujundad/kirjeldada on võimalik oma profiili lehel, kus on võimalik alutsada oma nime sisestamisega ja lõpetada lemmikloomadega. Kui vaadata selaseid kasutajaid, siis oma pärisnime siiski ei avalikustata - pannakse kas hüüdnimi, nime esimene täht vm. Küll aga lisatakse pildid, millest üks on atraktiivsem kui teine (mitte ainult naissoost kasutajate puhul).
Kohalolek - et teised kasutajad teaksid, kas ma olen sees (online) või suhtluskeskkonnast väljas (offline), siis on nime ette pandud väike täpp. Punane täpp näitab staatust väljas ja roheline staatust sees. Feim.ee otsingust selgus, et osade nimede ees oli ka hall täpp, millest mõndade kasutajate kontod olid aktiivsed, osad aga blokeeritud. Seetõttu jäigi segaseks, et mida see hall täpp siis ikkagi on.
Suhted - Feimis saab endale sõpru lisada nagu ka facebookis ja rates. Samuti saab endale lisada nö valjavalitu ehk siis kellegi vastassugupoolest, kes märgitakse ära kasutaja ankeedil kõige all.
Vestlused - feimis on kahte liiki vestluseid: on täiesti tavaline e-posti võimalus, mille sisu näevad vaid kirja saatja ja kirja saaja ning on foorum, kus postitusi näevad kõik foorumi kasutajad.
Rühmad - rühmad on feimis väljendatud sõnaga "klubid". 22.okt 2010 seisuga on seal 11 klubi, millel igal ühel on oma teema ning feimi kasutajad saavad end sinna liikmeks lisada. Kõige populaarsem teema 423 liikmega on EESTLASED (klubi nimi ongi kirjutatud kasutades läbivat suurt tähte)
Reputatioon - reputatsioon selles suhtlusportaalis on väga oluline nagu ka nimest välja võib lugeda. Kasutajad koguvad seal "feimi" ehk siis "kuulsust". Lisatakse täiesti tundmatuid inimesi, kelle feim on suur, et sellega suurendada ka enda feimi. Ehk siis, oluline pole mitte tutvumine ja tuttavate inimeste olek sõbralistis, vaid see, kui palju "feimi" sul on.
Jagamine - Feimi keskkonnas jagatakse peamiselt vaid oma pilte ning samuti on ruumi jäetud lisainfosse, kuhu saab kirjutada kõike. Ehk seal saab jagada oma mõtteid ja arusaamu, samuti nagu ka foorumis. Lisaks on olemas selline koht nagu "naljanurk", kus teistega saab jagada erinevaid nalju.

Kokkuvõtteks: Feim on tegelikult täiesti tavaline suhtluskeskkond. Seal kirjeldatakse ennast, suheldakse e-post või foorumite kaudu, jagatakse oma pilte ja saadakse uusi tutvumisi. Mis aga eristab Feimi teistest suhtlusportaalidest on just see nö "feimi kogumine". Ma küll aru ei saanud, et miks on oluline oma feim ja oma feimi suurendamine lisades täiesti võõraid inimest oma sõbraks, kuid arvan, et ju see on lihtsalt nii välja kujunenud ja see ongi selle portaali keskne idee.


Analüüsi tegemiseks kasutatud allikad:
* Feim. http://www.feim.ee/. (22.10.2010)
* Gorbunova, I. (2009). Ülesanne 6. Orkut. http://irinaep.blogspot.com/ . (22.10.2010)

1 comment:

  1. Kirjelduse järgi tundub olevat huvitav, kuid veidi selgrootu keskkond. Kuidas saab üles ehitada kogukonda inimestega, keda sa praktiliselt ei tunne, kas tõesti on see nagu sport, mida rohkem seda uhkem. Aga kuidas antud portaalis on kaitstud erivajadustega inimesed, kas neid on arvesse võetud, kas nimetatud veebilehestik valideerub? Siinkohal ma vastust ei leidnud teie analüüsist.

    ReplyDelete